check-up-nasil

Check – Up Nasıl Yapılır?

İnsanların sağlığı için yapılan bir nevi  periyodik bakıma check-up denir. Check-Up işleminde kan, idrar dışkı örnekleri verileceği için sabah aç karna yapılması gerekir. Kan ve idrar,dışkı örnekleri verilerek,çeşitli görüntüleme, ekg, akciğer filmi ,ultrasonlar v.s tetkikleri ile tamamlanan bir sağlık taraması şeklinde yapılır.Yapılan bütün tıbbi analizlerin raporları bir uzman doktor tarafından incelenir değerlendirilir ve hastalık belirtileri varsa ilgili branş hekimine sevk edilir.
Yaş ve cinsiyete göre belirlenen yıllık sağlık taramasıdır.Yetişkinlerde 20 yaşlarında başlanır ve her 1-2 yıl için ayrıuygulamalar yapılır.40 yaş sonrası her yıl yapılması daha önemlidir.

Her check-up içeriğinde  araştırılan tetkikler sabit değildir.Temel tetkikler her yıl tekrar edilirken,girilen yaş grubuna göre özel tetkikler de eklenir. Tekrarlar ise,sağlıklı kişilerde, genellikle 1-3 yıl arasında yapılır.

Hiç bir check-up içeriği kanser veya ani ölüm riskini riskini %100 belirlemez.Ancak %90-95 e kadar tahmin edilebilir.Bu yüzden herşeyin normal olduğu söylenen kişilerde dahi,çok ender de olsa,ani ölüm veya kanser görülebilir.Bu rakamlar check-up’a olan güveni sarsmamalıdır.Checkup içeriği ve yapılan tahliller ne kadar çok ise bu riski belirleme oranı o kadar yüksektir.

Bir check-up taraması%100 olarak şunları söyler:kilo ve beslenme sorunları,yüksek tansiyon,şeker,kolesterol,damar anevrizmaları,kansızlık hastalıkları,karaciğer hastalıkları,idrar yolları,cinsel yolla bulaşan hastalıklar,osteoporoz(kemik erimesi),cilt kanserleri,tiroit hastalıkları,ailevi risk yükü, tümörlerin belirlenmesi,hormonal bozukluklar v.s

Bir check-up taraması%90 oranında şunları söyler:meme kanseri,kalın bağırsak kanseri,rahim ağzı kanseri olduğunu.Prostat veya tiroit kanseri olmadığını.

Check-up sonrası kalp damar hastalıklarından kişinin önündeki 10 yıl içinde ölüm riski de tayin edilir.Ancak bu en yakın%5’e kadar indirilebilir ve kabul edilebilir bir sonuçtur.%100 tahmin mümkün değildir.

Check-up taraması sonrası yapılacak değişilikler ve önerilerle yukarıda sayılan hastalık risklerini en aza indirmek veya kesin olarak tedavi etmek mümkündür.

Check-up uygulamaları her zaman bir kötü haberin araştırıldığı ve söyleneceği bir durum olarak değil,tam tersine kişinin aslında ne kadar sağlıklı ve gelecek için olumlu haberlerinin olduğu bir test olarak görülmelidir.

Check up korkulacak bir kavram değildir, aksine ömrünüzü uzatacak bir uygulamadır.Yaşlanmayı önleyen vitaminlerin eksikliği belirlenerek,eksik vitaminlerin alımı ile geç yaşlanma ve genç kalmanın yolunu açar.

Uz.Dr.Zehra Bilge KUMOVA -İstanbul Laboratuvarları

Checkup İçin Nasıl Randevu Alırsınız ? Telefonla ” İstanbul Checkup Merkezi’mizi ” arayarak randevu alabilirsiniz. Randevu kaydı için isim, soyadı, yaş, cinsiyet ve iletişim bilgileri ( telefon , e-mail) yeterlidir.

Ödemeyi Nasıl Yapacağım?
Ödemenizi check up yaptıracağınız gün, checkup merkezimize geldiğinizde yaparsınız. Kampanya dönemlerinde kredi kartına 3-5-7 taksit kolaylığından yararlanabilirsiniz. Ön ödeme ya da telefonda kredi kart ile ödeme seçenekleri yoktur.

Check Up’a Gelmeden Önce Nasıl Bir Hazırlık Yapmalıyım?

Check up gününden bir gün önce, müşteri ilişkileri uzmanımız sizi arar ve check up randevunuzu hatırlatır. Check up için hazırlık bilgilerini anlatır. Checkup için mutlaka 12- saat aç kalmak gereklidir. Merkezimizi kolaylıkla bulabilmeniz için alternatif ulaşım yollarını belirtir, adres tarifini yapar.Hamilelik şüphesi olanlar mutlaka bildirmelidir. Regl (kadınlarda adetli dönem) checkupta sorun teşkil etmez.